Facebook page branakezdravi@seznam.cz Eshop: +420 720 070 274 Zdravá výživa: +420 725 065 899

Logo Brána ke zdraví

Cukry a jejich alternativy

Klasický sypký cukr můžeme najít v různých variantách. Ve zdravé výživě Brány ke zdraví můžete najít tyto druhy. Bílý, třtinový, ovocný, palmový a datlový cukr a třtinovou šťávu. Možná existují i další formy, ale v takových případech se většinou jedná o stejný postup získání cukru, rozdíl je pouze v tom, z které části rostliny se získává.

Důležité při výběru cukru je nejen způsob zpracování ale i surovina, ze které se cukr vyrábí. Je to stejné jako s kteroukoliv jinou potravinou. Pokud jsou při vypěstování použity pesticidy, herbicidy a další zdraví škodlivé látky, ztrácí se kvalita. Je vhodné vyhledávat cukry, kde je garantována výroba bez použití chemických přípravků.

Na obalech se také můžete dočíst, zda se jedná o rafinovaný či nerafinovaný cukr. Co to znamená? K rafinaci dochází, pokud chceme získat krásný bílý cukr. Při tomto procesu dochází ale také k odstranění látek, které jsou našemu tělo prospěšné. Proč se tedy vyrábí rafinovaný cukr? Kvůli barvě? Ano jeden z důvodů je mít krásný běloučký cukřík. Další z důvodů více praktický je změna chuti pokrmů, pokud cukrem není rafinovaný. cukry

 KLASICKÝ BÍLÝ CUKR

Asi pro všechny nejznámější je klasický cukr neboli sacharóza. Sacharózu můžeme získat z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Cukrová řepa obsahuje spoustu minerálních látek, enzymů, vitamínů a polysacharidů, bohužel při varu a rafinaci o tyto složky přichází. 

Bílý cukr můžeme najít v podobě cukru krystal nebo moučky. Krystal se nejčastěji používá k dochucování již hotových pokrmů. Cukr moučka má největší  zastoupení při pečení a vaření.

Pro diabetiky je bílý cukr nevhodný kvůli svému vysokému glykemickému index*, který je okolo 60.

Nevýhody: Díky rafinaci je bílý cukr zbaven jakýchkoliv pro tělo užitečných látek

Výhody: Bílý cukr nemá specifickou vůni ani chuť, proto je ideální pro přípravu a dochucování pokrmů.

*Glykemický index vyjadřuje, jak moc a jak rychle se změní obsah glukózy v krvi (glykémie) v průběhu dvou hodin po podání dané potravy. Potraviny s nízkým glykemickým indexem jsou většinou hůře stravitelné, a 

proto se pomalu vstřebávají. Vzrůst glykémie je tak pouze pozvolný.

TŘINOVÝ CUKR

 Základem třtinového cukru je cukrová třtina. Ta se lisuje a z vylisované šťávy se pomocí krystalizaci vytvář

í třtinový cukr. Na rozdíl od bílého cukru zde nedochází k rafinaci. Třtinový cukr obsahuje malé množství zdraví prospěšné melasy *. Glykemický index je podobný jako u bílého cukru.

Třtinový cukr má tmavší barvu, proto je možné ho využít při pečení pokrmů, u kterých chceme docílit tmavší barvy. 

NevýhodyTřtinový cukr má vysoký glykemický index

VýhodyObsahuje malé množství zdraví prospěšné melasy

* Jaký druh sladidla je melasa a jaké jsou její výhody a nevýhody se dozvíte v příštím článku :)

OVOCNÝ CUKR

Fruktózu neboli ovocný cukr můžeme najít v mnoha druzích ovoce, v medu i v některé zelenině (v melounu, sladkýchbramborách, cibuli nebo kukuřici). Fruktóza se získává z cukrové třtiny, cukrové řepy nebo kukuřice. Je to jedna z alternativ k umělým sladidlům. V potravinářském průmyslu je fruktóza jedním z nejvíce využívaných sladidel. Používá se v nealkoholických nápojích, dresincích, omáčkách a v mnoha dalších. Pokud bychom chtěli srovnávat fruktózu s glukózou, je fruktóza levnější a má vyšší sladivost.

Jako pozitiva lze uvést nízký glykemický index, který nezvyšuje hladinu cukru v krvi tak, jako bílý cukr či med a proto je doporučována diabetikům. Nevýhody fruktózy se projevují při dlouhodobém a nadměrném užívání. Tehdy dochází ke zvyšování chuti k jídlu a narušení hladiny minerálních látek v organismu.

PALMOVÝ CUKR

Palmový cukr je 100% přírodní nerafinované sladidlo. Je vyráběn z kmene palmy pozvolným vařením. Chuť palmovéhocukru připomíná třtinový cukr s přídavkem karamelové příměsi. Výhodou palmového cukru je jeho nízký glykemický index 41. Díky jeho nízké vlhkosti se velmi dobře skladuje i po delší dobu. V porovnání s klasickým bílým cukrem má asi 86 % sladivosti.

 KOKOSOVÝ CUKR

Kokosový cukr je získáván z květů palmy postupným zahříváním nektaru. Tento nektar se pak přihřívá a tím dochází k odstranění vlhkosti. Výsledkem je produkt podobný třtinovému cukru. Avšak kokosový cukr není tak sladký a je jemnější (konzistence). Lidem trpícím cukrovkou se doporučuje kokosový cukr, kvůli jeho nižšímu glykemickému indexem. Kokosový i palmový cukr neprocházejí rafinací a proto jsou zdravější než klasický bílý cukr. kokosový cukr

DATLOVÝ CUKR

 Datlové sladidlo (nepřesně "cukr") se vyrábí z čerstvých datlí. Datle se nejprve prohřejí horkou parou, což urychlí cukernatění a zajistí rovnoměrnou konzistenci. Poté jsou usušeny a namlety na jemný prášek - datlový

cukr. V porovnání s třtinovým cukrem obsahuje datlový cukr více minerálů a vlákniny. Z minerálů jsou nejvíce zastoupeny železo, vápník, hořčík, měd, selen a draslík. Datlový cukr není vhodný ke slazení nápojů, protože se vodě zcela nerozpustí (obsahujenerozpustnou vlákninu).

TŘTINOVÁ ŠŤÁVA

Třtinová šťáva nazývána také panela nebo rapadura vzniká z cukrové třtiny. Cukrová třtina se slisuje a ze vzniklé šťávy se pomocí sušení a drcení vyrábí třtinová šťáva. Svým vzhledem připomíná hnědý třtinový cukr. Základní rozdíl me

zi třtinovým cukrem a třtinovou šťávou je, že z třtinové šťávy není odstraněna žádná melasa. Její výhodou oproti melase je, že má krystalovou strukturu, proto se s ní velmi dobře pracuje - stejně jako s cukrem. Musíte ale počítat s tím, 

že při přípravě pokrmů bude mít tmavší barvu a také příjemně karamelovou příchuť. Je čistým produktem, získaným bez použití chemických procesů. Díky tomu zachovává maximum živin původně přítomných ve třtinové šťávě, neopakovatelnou chuť melasy a zlatou, třpytivou barvu. 

Hlavní složkou třtinové šťávy je sacharóza. Třtinová šťáva obsahuje velké množství vitamínu A, některé vitamíny skupiny B, vit. C, vit. D a vit. E. Z minerálních látek jsou nejvíce zastoupeny vápník, železo, draslík, fosfor, hořčík, měď, zinek a mangan. Je výborný přírodní zdroj energie  při vyčerpání a zátěži, nejenom pro sportovce. Jedna z možností jak rychle získat potřebnou energii v podobě posilujícího nápoje je rozpustit třtinovou šťávu ve studené vodě, s ledem a citrónem. Stejně jako včelí med má zklidňující účinky při nachlazení a podporuje vykašlávání.

VýhodyPanela je 100 % přirozené sladidlo. Proces jejího získávání je 100% přírodní, šetrný, bez použití chemických látek. Její barva je přirozená. Výborný přírodní zdroj energie.

Webové stránky vytvořil tým ReSyst.cz