Facebook page branakezdravi@seznam.cz Eshop: +420 720 070 274 Zdravá výživa: +420 725 065 899

Logo Brána ke zdraví

Náš příběh

Dobrý den,

když už jste nás poctili návštěvou našich webových stránek a chtěli byste vědět více o tom, jak vznikla Brána ke zdraví, ráda s Vámi budu sdílet svůj podnikatelský příběh. Vzhledem k tomu, že jsem získala vzdělání v oděvnictví, snila jsem po sametové revoluci o vlastním módním salonu, nebo prodejně květin. Život mě ale vedl jinými cestami. Společně s manželem jsme během devadesátých let využili příležitost absolvovat řadu kurzů o zdravém životním stylu a vaření v církevním klubu zdraví. Pochopila jsem, že lidské tělo je Boží dar a my bychom se o něj měli starat. Zdravé tělo je domovem pro zdravou duši. A tak vedle radikální změny v jídelníčku celé rodiny jsem se rozhodla předávat svoje nové zkušenosti a učinit zdravou výživu svým povoláním a také posláním.

Těžké začátky

Renata Čiháčková

Zatímco v současnosti prodejny s kvalitními potravinami přibývají jako houby po dešti a těší se oblibě, když jsme v roce 2001 otevírali obchod u Měnínské brány v centru Brna, fungovalo jich tehdy jenom pár a působily jako rarita. Název obchodu je jinak s touto významnou brněnskou památkou neodbytně spojen a přenesl se i na další obchody. Zezačátku bylo těžké vůbec zaplatit nájem. Potraviny jsme si museli sami shánět, pátrání po kvalitním zboží bylo složité. Stejně svízelné bylo získávání zákazníků. Zdravé stravování ještě nebylo v povědomí lidí, a tak jsme tehdy přepisovali recepty z Ameriky a pořádali nejrůznější ochutnávky, abychom lidem příjemnou a nenásilnou formou ukázali, že vařit chutně se dá i jinak.

Přesun do větších prostor

Až po 12 letech a provozování druhého menšího obchodu v Řečkovicích jsme si mohli v roce 2013 dovolit přesunout větší prodejnu v centru. Produkty byly nové a lepší, už je ale nebylo kam dávat. Proto jsme přesunuli zdravou výživu jen 10 metrů přes ulici, ale těsně vedle obchodu Brána k dětem, který vede moje dcera Lucie. Díky větším prostorám jsme mohli opravdu výrazně rozšířit sortiment. Například o produkty pro bezlepkovou dietu, protože počet lidí, kteří se takto musejí stravovat, narůstá. Díky Bohu za to, že jsou tyto potraviny stále kvalitnější a rozrůstá se jejich výběr.

Myslím na lidi s rozličnými omezeními a preferencemi ve stravování

S podobným účelem -  aby se mohli zdravě potěšit i lidé se zdravotním omezením - zde vznikla také přidružená 
zdravá kavárnička a cukrárna, kde mají vedle vynikajících bezlepkových, také bezlaktózové, veganské, makrobiotické, raw a další zdravé zákusky. Kromě specialit pro různorodé diety je zvláštností našeho obchodu tzv. bezobalový prodej. Na jedné ze svých cest s manželem po Evropě jsme hledali inspiraci a navštívili supermarket zdravé výživy ve Francii. Zaujaly nás bezobalové násypníky s luštěninami, obilovinami a sušenými plody. 
Nadchla nás možnost, že si zákazník může odsypat a zvážit do svých nádob jen takové množství, které potřebuje, a ušetřit obalový materiál a tedy i přírodu.

Jsem raději s lidmi na prodejně než v kanceláři

Brána ke zdraví

Nejvíc mě baví být „na placu“ v kontaktu se zákazníky. Nejraději bych znovu rovnala zboží do regálů, ale většinou se spíš musím věnovat administrativní práci v kanceláři. Setkávání s lidmi mě i tak nadále pracovně nabíjí. Proto věřím, že mě občas zastihnete přímo v prodejně.

Zakládám si na šetrném provozu a dávání jídla bezdomovcům

Pokud chcete znát moje další hodnoty, tak bych nevyprala v ničem jiném než v přírodním ekologickém prostředku. To raději vyperu, nebo umyji v octě. Když vidím třeba igelit na ulici, tak ho prostě zvednu a hodím do patřičného kontejneru. Proto se snažíme i provoz obchůdku vést ohleduplně vůči přírodě a potřebným lidem. Snaha nevyhazovat a neplýtvat byla od začátku běžnou praxí. Jeden pravidelný návštěvník z řad bezdomovců nás dokonce již před lety inspiroval k tomu, že potraviny s končící trvanlivostí se nosí ke konci týdne konkrétním bezdomovcům, kteří už na ně čekají na brněnském Hlavním nádraží.  

Pokud nebudu pracovat v zázemí anebo si hrát se svými dvěma vnučkami doma, možná se uvidíme při Vaší návštěvě v Bráně ke zdraví na Orlí osobně. Děkuji za Váš zájem a nezapomeňte se řádně starat se o zdraví svoje i Vašich blízkých.

 Renata Číháčková, majitelka

Webové stránky vytvořil tým ReSyst.cz