Hledat
Filters
Zavřít
RSS

Blog

Éterické oleje - síla přírody v jedné kapce

Celý listopad se u nás v ekodrogérii věnujeme aromaterapii. Jde o léčbu pomocí vůní, které jsou 100 % přírodní a získávají se přímo z rostlin. Určitě jste o nich už slyšeli. Jsou známé pod názvem éterické oleje nebo také esenciální oleje. Ano, jde o jedno a to samé.

Jak se vůbec tyto oleje z rostlin získávají? A co s tím má co společného květová voda? Jak poznat kvalitní éterický olej a na co si dát při jeho používání pozor? A proč se esenciální oleje nevyrábí v Česku? Pojďme se na tyto otázky podívat zblízka.

 

Silice – zázračná 100% přírodní chemie

V rostlinách se vonné látky vyskytují v podobě směsí mnoha chemických složek, které se souhrnně označují jako silice. Produkují je takzvané siličné buňky a chrání rostliny před škůdci nebo slouží jako signální chemikálie, která láká opylovače. Udržují rostlinu zdravou a vyživenou, obsahují velké množství antioxidantů a antibakteriálních a jiných prospěšných látek. V každé rostlince najdeme nejméně 50 takových chemických složek, může jich být klidně i 500. A právě tyto silice je potřeba z rostlinek extrahovat.

snímek siličnatých žlázek rozmarýnu lékařského - přírodní kosmetika Nobilis TiliaMikroskopický snímek siličnatých žlázek rozmarýnu lékařského.Foto copyright: Katerina Svoboda

Jak?

Dobrá otázka. Nejstarším známým způsobem je namáčení celé rostliny do tuku či oleje při pokojové teplotě. Po určité době se vonné silice začnou uvolňovat a postupně prostoupí okolní tuk či olej.

Další metodou je tzv. lisování a spočívá v mechanickém narušení „kapes s esencemi“ a extrahování esence. Tato metoda je nejjednodušší, ale používá se jen u citrusových plodů (pomeranč, citron, bergamot).

Třetí možností získání éterického oleje je destilace nízkým tlakem páry. Jak si ji představit? Do destilační komory dáte rostlinu, k ní naženete páru, která roztříští váčky se silicemi a uvolní je. Ty se smíchají s párou a zkondenzují na vodu a esenciální olej. Pak už je nutné tyto dvě složky oddělit. Naštěstí to jde snadno, éterický olej má totiž nižší hustotu než voda, proto plave na hladině (můžete si to ověřit sami například v aromalampě nebo ve vaně).

A co se stane s oddělenou vodou? Tu možná znáte pod pojmem květová voda nebo hydrolát. Tato voda je plná bioaktivních látek, které dokážou naši pleť obnovit, vyživit, očistit a osvěžit.

 

Pozor na vonné oleje

Některé přírodní vůně bohužel z čisté přírody získat nemůžeme. Například vůni jablečnou, borůvkovou, čokoládovou nebo rybízovou. Tady přichází na řadu tzv. vonné oleje, které obsahují jak přírodní složky, tak syntetické složky. Nejde tedy o 100% přírodní olej. Tyto vonné oleje sice nemají aromaterapeutické účinky, i přesto jsou často vyhledávané pro svou vůni.

 

Jak poznáte kvalitní éterický olej                                                                     

  • Je zabalený v tmavé lahvičce.
  • Je označený jako 100% přírodní éterický olej / silice.                    
  • Na etiketě se dočtete český název a celý latinský název.
  • Dozvíte se zemi, ve které byla rostlina pěstovaná.
  • Na lahvičce je uvedeno konkrétní složení, což je vždy samotný olej z konkrétní rostliny a další látky, jako například limonene (látka, která se přirozeně vyskytuje v mnoha rostlinách). Pokud uvidíte ve složení alkohol, je to v pořádku, některé esence (například Benzoe) nelze uchovat v kapalném stavu jinak, než že se smíchají s alkoholem. Tento způsob uchování oleje se nazývá absolue.
  • Za kvalitní olej si musíte připlatit. Obecně se říká, že cena za 10 ml kvalitního „éteráku“ se pohybuje od 100 korun a výše. Částka se odvíjí od toho, kolik rostlinného materiálu je potřeba na výrobu jedné kapky esenciálního oleje. Někdy to může být až několik kilogramů (jen pro představu na výrobu 1 ml meduňkového éterického oleje se spotřebuje asi 7 kg meduňky). Výjimkou jsou citrusové plody, které mohou být levnější (citrusy obsahují opravdu hodně vonných silic, takže se z nich vyrobí hodně éterického oleje).

Proč se esenciální oleje nevyrábí v České republice?

Hlavním důvodem jsou naše klimatické podmínky. V našem mírném pásu nejsou optimální podmínky pro to, aby rostlinka vytvářela potřebné množství silic jako například v subtropech či tropech. Při dostatku slunečního svitu se zvyšuje i kvalita silic, navíc pro výrobu éterického oleje je většinou nutné, aby rostlinky byly co nejčerstvější. Proto výroba esenciálních olejů vzniká tam, kde se rostlinka vypěstuje. V našich podmínkách se můžeme setkat maximálně tak s destilací levandule, a to v malém množství.

 

(Ne)bezpečná síla přírody

Představte si, že 1 kapka šalvěje v sobě skrývá 1 kg rostlinky. V lahvičce máty najdete až 2,5 kg této bylinky. Na výrobu 1 ml levandulového oleje spotřebujete 150 g levandule pravé.

Éterické oleje v sobě mají ohromnou sílu, proto je důležité dodržovat několik bezpečnostních opatření:

  • Tyto oleje neužívejte vnitřně. Česká legislativa tuto možnost ani nedovoluje.
  • Na kůži používejte éterický olej naředěný v tuku či v oleji (nejčastěji se používá jojobový, mandlový, kokosový olej, použít můžete   ale v podstatě jakýkoliv). Jinak může dojít k alergické reakci nebo i k popálení kůže. Výjimkou je Tea treelevandulový olej, i u nich ale doporučujeme nejprve vyzkoušet, zda se neobjeví alergická reakce.
  • Vyvarujte se kontaktu s očima, nikdy si nekapejte čistý esenciální olej do nosu či do uší.
  •  

Užívejte si voňavý podzimní čas

Vaše Brána ke zdraví

Oslavte s námi Den veganství

Veganství není jen o stravě, je to životní styl, za kterým se skrývá celá filozofie o zdraví těla, duše i planety. Řečeno v kostce – vegani se vyhýbají živočišným produktům nejen ve stravě, ale i v dalších záležitostech každodenního života. Veganská existuje drogerie, kosmetika, ale i oblečení a doplňky,…

Ze zdravotního hlediska veganství přináší mnoho pozitiv! Veganská výživa je jedním z nejzdravějších způsobů stravování. Jídelníček totiž obsahuje množství ovoce a zeleniny různých barev, luštěninořechů a semínek.[1] Vegani obecně mívají nízkou hladinu cholesterolu, nižší BMI, nižší krevní tlak a jsou spojování se sníženým rizikem srdečních chorob a cukrovky.[2]

Jestliže má však veganství působit blahodárně na naše zažívání, je potřeba (stejně jako u čehokoli jiného) dbát vyvážený jídelníček, na dostatek vitaminů, minerálů a ostatních důležitých prvků. Zejména je důležité se postarat o pravidelný příjem vitaminu B12, jehož nedostatkem zejména vegani a vegetariáni můžou trpět. Vitamin B12 netvoří živočichové ani rostliny, ale vytváří ho bakterie v trávicím traktu zvířat a v půdě. Nejlepším způsobem, jak tento vitamin přijímat, je konzumace potravin o něj obohacených jako jsou mléka nebo jogurty, či doplňky stravy.

 

Ale pozor! Pokud vegan konzumuje převážně smažené produkty, oleje a průmyslově zpracované potraviny nemůže očekávat, že bude zdravější nežli nezdravě se stravující „všežravec“. [3] Na druhou stranu, svět se nezhroutí, když sem tam propadnete pokušení v podobě vegan burgerů a obalených vegan řízků, kterými se pomalu plní i regály supermarketů. Naopak k udržení harmonie je potřeba i trochu toho špatného.

Nikdo není dokonalý, a proto 10 všežravců omezující příjem živočišné potravy je lepší než žádný vegan. Nejdůležitější je otevřená mysl, chuť zkoušet a objevovat.

 

Veganství ale není jen o stravě, ale i o péči o naši planetu. Jde ruku v ruce se zájmem o ekologii, udržitelný rozvoj a zero waste. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zmírnit klimatickou změnu je omezení konzumace masa a mléčných produktů. Velkovýroba masa je totiž hlavním viníkem mizení amazonských pralesů. Vypálené a vykácené plochy slouží pro pěstování krmiva, jež putuje do velkochovů. A to nejen na americkém kontinentu. Dále je masný průmysl zodpovědný za enormní množství skleníkových plynů.[4]

I v drogerii a kosmetice mají vegan produkty své místo. Aby je bylo snadné v obchodě najít, jsou opatřeny certifikáty, které zaručují, že neosahují žádné živočišné složky – certifikát Vegan – nebo, že výrobky ani komponenty nebyly testovány na zvířatech – certifikát Leaping Bunny. K získání tohoto certifikátu je nutné dodržovat standardy certifikace, jako je prokázání, že žádná ze složek v průběhu celého výrobního procesu nebyla testována na zvířatech.[5] Mezi další označení, které označují, že kosmetika není testována na zvířatech patří i český certifikát CPK.

Pro oslavu dne veganství a etického přístupu ke všemu živému i celé planetě Vás chceme potěšit akční cenou na výrobky značky Soaphoria.

Proč zrovna Soaphoria?

Kosmetika a prostředky do domácnosti této značky se podrobily nezávislému certifikačnímu procesu Cruelty Free a dnes jsou hrdými nositeli certifikátu Leaping Bunny a značka se distancuje od krutosti na zvířatech. A nejen to. Firma se zajímá i o původ všech používaných surovin a preferuje lokální dodavatele, kontrolované zdroje a snaží se složení produktů stavět na veganském základu. Veganské produkty tvoří až 90 % nabídky. Pokud se však ve složení objeví med či včelí vosk jeho původ je čistě etický. A pro milovníky neotřelých přírodních vůní je Soaphoria určitě trefou do černého. Produkty pro ekologický úklid domácnosti této značky nabízíme v i čepované zero waste podobě. Kanystry od stáčeného zboží i všechny ostatní obalu jsou vratné!

A čím dále že u nás vegany či jen zvědavce a občasné býložravce potěšíme? V naší nabídce máme spoustu vegan friendly produktů – ať už jedlých či kosmetických. Stačí kliknout na heslo vegan a kouknout, zdali vám něco nepadne do oka.

Zdravému tělu i planetě zdar,

Brána ke zdraví

 

 

[1] Brown, Jessica. Are there Health benefits to going vegan? In: BBC.com [online] [cit. 29. 10. 2021] Dostupné z : https://www.bbc.com/future/article/20200122-are-there-health-benefits-to-going-vegan.

[2] National Health Systém. The Vegan Diet. Eat Well. [online] 23. 1. 2020 [cit. 29. 10. 2021] Dostupné z: https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/the-vegan-diet/.

[3]Česká veganská společnost. Výživa a zdraví. [online] [cit. 29. 10. 2021] Dostupné z:http://veganskaspolecnost.cz/vyziva/?gclid=Cj0KCQjwt-6LBhDlARIsAIPRQcK3oeNTKXyOXF0gQU41mgGq6cmRjM2ZLE6upK-aKt3j-HMoiU8tO9EaAmISEALw_wcB.

[4] Abelvik-Lawson. 10 tipů, jak jíst víc rostlinných potravin (nebo rovnou zkusit veganství) In: Greenpeace.org [online] 29. 10. 2021 Dostupné z: https://www.greenpeace.org/czech/clanek/12276/10-tipu-jak-jist-vic-rostlinnych-potravin-nebo-rovnou-zkusit-veganstvi/ , United States Envinromental Protection Agency. Global Greenhouse Gas Emissions Data. [online] [cit. 29. 10. 2021] Dostupné z: https://www.epa.gov/ghgemissions/global-greenhouse-gas-emissions-data.

[5] Leapingbunny. Leaping Bunny Programme. [online] [cit. 29. 10. 2021] Dostupné z: https://www.leapingbunny.org/leaping-bunny-logo.

Listopad- měsíc aromaterapie

Ve vzduchu je cítit podzim. Sluníčka a teplých dní je stále méně a méně, rána a večery bývají už chladné. Stromy pozvolna ztrácí listí, vše kolem nás se chystá k zimnímu spánku. Vůně ubývají, sem tam nás z té proměnlivosti počasí chytne rýmička či jiné nachlazení. Tohle vše nás přivádí k potřebě pozvat si k sobě domů přírodu v podobě voňavých svíček, éterických olejů nebo kosmetiky, která nejen vyživí naši pokožku, ale i naše smysly. Vítejte ve světě aromaterapie.

Co je aromaterapie

Jak už nám napovídá samotný název, jde o léčbu pomocí vůní. A ne ledajakých. Každá rostlina obsahuje ve svých kořenech, lodyhách, listech, semenech a květech kombinaci olejů, známých jako éterické oleje. A právě tyto oleje se používají v aromaterapii. Žádné jiné. To znamená, že pokud si koupíte sprchový gel, který vám slibuje aromaterapeutické účinky, a přitom neobsahuje žádné éterické oleje, nemůžete očekávat, že tyto účinky opravdu bude mít. O tom, jak se esenciální, neboli éterické oleje vyrábějí, vám povíme v dalším článku. Nyní se spolu podívejme na to, jakým způsobem vlastně aromaterapie funguje.

 

Čich - nejcitlivější lidský smysl

Určitě se vám to už někdy stalo. Procházíte kolem pekařství a najednou vám vůně skořice připomene Vánoce. A to je teprve léto. U kamarádky dostanete heřmánkový čaj a vy se při prvním doušku vrátíte do dětských let, kdy jste s babičkou tuto bylinku sbírali. Vůně nás dokážou během vteřiny přenést do našich vzpomínek či zážitků, a to i přesto    že se zrovna v myšlenkách potulujeme úplně jinde. Jak je to možné?

  Čich je totiž náš nejcitlivější smysl, který je přímo spojený s naším emočním mozkem – limbickým systémem. Reakce na vůni tedy  není          logického charakteru, jde o reakci na nevědomé bázi, která se může promítnout do našich emocí, chování, ale i do dlouhodobé paměti.

  Aromaterapie však dokáže vyvolat i reakci v našem fyzickém těle. Přes hypothalamus, který je naším centrálním počítačem, se spouští kaskáda instrukcí. Reaguje nervová soustava, reagují hormonální žlázy. Reagují naše regulační soustavy. A vy cítíte, že to zabírá. Může jít o úlevu od bolesti, uvolnění svalstva nebo například o úpravu krevního tlaku.

 

Jak si dopřát aromaterapii

Mezi základní metody aromaterapie patří tzv. inhalace a pronikání éterických olejů do těla prostřednictvím kůže.

Při inhalaci se účinné látky dostávají do jednotlivých orgánů přes průdušky, plicní sklípky a krevní kapiláry. V krvi můžeme tyto látky zaznamenat už po 15 minutách po vdechnutí. K využití této metody vám postačí látkový kapesník, na který si esenciální olej nakapete nebo ho můžete kápnout do mísy s horkou vodou, naklonit se nad ní a s hlavou zakrytou ručníkem vůni inhalovat. Chcete si provonět domov či kancelář? Brnkačka. Na trhu si můžete vybrat stylový aroma difuzér, keramickou destičku nebo aromalampu na svíčku. Pokud máte saunu, do nádobky s vodou přidejte pár kapek „éteráku“ podle velikosti prostoru a nechte volně odpařovat. Jen pozor, esenciální olej nikdy nekapejte přímo na rozpálené kameny.

Další metodou aromaterapie je kožní aplikace. Ta se provádí pomocí masáže, koupele, obkladu nebo nanášením kosmetiky s obsahem esenciálních olejů. Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, mějte na paměti, že éterický olej je potřeba na kůži vždy používat naředěný. Při masáži se k tomu používá kvalitní rostlinný olej smíchaný s pár kapkami vybraného esenciálního oleje nebo si můžete koupit již namíchány masážní olej. Je libo voňavá koupel? Stačí do lžíce nosného oleje přidat 3-10 kapek éterického oleje a tuto směs nechat rozpustit v teplé vodě. Nechce se vám po celém dni nic řešit? Stačí si do vany nakapat již hotový koupelový olej a můžete relaxovat.

Pokud se chcete hýčkat aromaterapeutickými účinky ještě více, máme pro vás dobrou zprávu. Na trhu dnes existuje mnoho výrobců přírodní kosmetiky, kteří éterické oleje přidávají do svých výrobků. A protože je z čeho vybírat, rozhodli jsme se tomuto tématu věnovat celý jeden článek. Kdy si ho budete moct přečíst? Nebojte se, bude to brzy. Aromaterapii se totiž budeme věnovat celý listopad.

Mějte barevný a provoněný podzim.

Vaše Brána ke zdraví

Prací gely a prášky z mýdlových ořechů pro ekologické praní

Pionýra stáčených, ekologických produktů Tierru Verde znají snad už všichni bezobaloví nadšenci a nadšenkyně. Tierra se specializuje na ekologické produkty vyrobené na základě mýdlových ořechůMýdlové ořechy se dováží z Indie, kde původně rostou na stromech Sapindus mukorossi. Zralé ořechy mají slupku plnou saponinů, tedy přírodních látek, které při kontaktu s vodou pění a odmašťují, a mohou se proto použít k šetrnému mytí čehokoli, na co si jen vzpomenete.

Jak je to s ekologií, když mýdlové ořechy rostou až v daleké Indii?

Mýdlové ořechy neboli reetha obsahují vydatné množství již zmiňovaných saponinů, a tak se jejich dovoz zatím vyplatí více než získávání těchto látek z nám dostupnějších surovin. Proces získávání těchto látek z kaštanů či mydlice je mnohem náročnější na suroviny a energii do jejich získávání vloženou. Do získávaní a zpracování ořechů v Indii se zapojují místní obyvatelé v rámci Fair Trade zásad práce. Ořechové slupky se k nám do Čech dováží jednou ročně v momentě, kdy je naplněna kapacita kontejnerů, ve kterých se převážejí lodní dopravou. Produkty Tierra Verde jsou opatřeny certifikacemi, aby bylo prokázáno, že suroviny a práce při jejich získávání jsou eko-bio-fér. Nicméně značka se neustále rozvíjí a hledá cesty k šetrnějším a pro planetu bez bolestnějším způsobům výroby a používání drogistického zboží. Uvidíme, kudy její cesta povede dál.

 

 

Velkým tématem Tierry Verde je praní. Prací gely z mýdlových ořechů mají mnohá specifika a pro ekologické začátečníky mohou být až příliš velkým krokem do neznáma. Jejich používání je tak trochu alchymie – do pračky je kromě samotného gelu dobré přisypat i změkčovač vody, k bílému prádlu přidat trochu pueru a místo aviváže nalít plný zásobník máchadla. Množství změkčovače se snadno určí testovacím papírkem. Ale jestli bydlíte v Brně, můžeme vám prozradit, že pokud nemáte speciální filtr, jste vlastníci velmi tvrdé vody. Vodní kámen usazený na dně varné konvice po již pár dnech používání, nechť je důkazem. Puer zajistí, že bílé prádlo bude stále bílé a beze skvrn – bavlněné plenky vám za tuto službu poděkují. Pozor, u barevného prádla časté použití pueru může způsobovat blednutí barev a ztenčení vláken. Kyselé máchadlo zneutralizuje zásaditou prací lázeň, vyžene zbytky pracích prostředků z prádla a vyčistí trubky pračky od nánosů gelů. Skvrn na prádle vás ještě před samotným praním zbaví žlučové mýdlo, ve veganské domácnosti tuto službu zastane olivové mýdlo s citronem.

Pokud jste vystrašeni postupem praní s gelem z mýdlových ořechů, anebo vám příliš nevoní, tak pro vás Tierra Verde vyrábí prací prášek. Inovovaná receptura je účinná a zároveň uživatelsky přívětivá. Stačí nasypat ho do zásobníku pračky. V prášku je již připraven správný poměr účinných pracích složek a složek, které se postarají o změkčení vody a podporu pracích účinků. Jediné, na co si je dobré dát pozor, je teplota prací lázně. Aby vše fungovalo tak jak má, používejte minimálně 40°C. Tato vyšší teplota zajistí správné praní a zároveň je i přívětivější pro pračku, jelikož se rozpustí všechny složky prášku a ty poté nezůstávají zachycené ve vnitřnostech pračky. I u praní pracím práškem však doporučujeme používat máchadlo. Nechcete-li si stáčet již hotové s vůní levandule, je velmi jednoduché si vyrobit své vlastní doma. Nasypte si 150 g kyseliny citronové do 1 l převařené vody a je to. Ovonět hotový roztok můžete esenciálními oleji dle nálady – 15 kapek postačí.

U inovací Tierra nezůstává jen v případě pracích prostředků. Nové složení gelu na nádobí je mnohem účinnější než jeho stará receptura a zároveň velmi šetrné. Gel tak zvládne umýt i ovoce a zeleninu před její konzumací. Jeho vůně založená na esenciálních olejích není nijak intenzivní a škodlivá, takže se nemusíte bát narušení aromat a zdraví.

Za zdravou domácnost bez chemie

Vaše Brána ke zdraví

Porodní balíček pro maminku

Máme velkou radost, že vám můžeme představit náš porodní balíček pro maminku, který jsme vytvořili s velkou péčí nejen o samotnou ženu, ale i s důrazem na zero waste a ekologii.Neříkáme, že to byla hračka. Při výběru jsme se museli koukat na doporučené seznamy porodnic (a že jich je), na složení nejrůznějších výrobků a u toho myslet také na cenu. I tak jsme si přípravu porodního balíčku moc užili a těší nás, že ho konečně můžeme poslat do světa.

V balíčku jsou zastoupené různé značky, to proto, abychom maminkám o kousek víc rozšířili obzor v možnostech přírodní kosmetiky. Kombinujeme jednorázové věci, které ale obsahují co nejvíce přírodních složek (ano, smysl to má i tak - je to zdravější pro pokožku maminky, výroba daného výrobku není tak náročná na přírodu a když se dostane do spalovny, tolik to "nesmrdí"), s opakovaně použitelnými. 

Kromě samotných produktů najdete v balíčku detailní popis všech věciček včetně toho, kdy a jak je fajn je používat. Dále jsme dovnitř přibalili nejrůznější vzorečky a obálku, ve které na maminky čeká dárek od nás- DÁRKOVÝ POUKAZ NA JAKÝKOLIV KURZ v hodnotě 150 korun. Tento poukaz je časově neomezený, stačí si tedy kdykoliv vybrat z naší nabídky kurzů a předložit jej při příchodu u nás na pokladně.

Celý porodní balíček je zabalený do látkové tašky, kterou jsme nechali ušít na míru tak, aby byla pro maminku praktická ještě dlouhou dobu. Ucho tašky se dá navázat různými způsoby, dá se nosit přivázaná ke kočárku, přes rameno, jako běžná kabelka a v pohodě se vleze i na šátek či nosítko. Také tuto tašku věnujeme mamince jako malou pozornost.

   

Při samotném výběru produktů jsme využili zkušeností a referencí našich zákaznic, známých i neznámých maminek na internetu a vše jsme ještě konzultovali s porodní dulou. Tak vznikla tahle konečná podoba. A co všechno tedy v našem porodním balíčku najdete?

  • TĚHOTENSKÝ PĚSTÍCÍ OLEJ NA STRIE od Weledy. Tento oblíbený olejíček pro udržení elasticity a pružnosti kůže můžete používat už během těhotenství nebo po něm. Brání vzniku strií a má příznivý vliv už na strie vzniklé. V balíčku najdete menší balení, které máte od Weledy zdarma.
  • BALZÁM NA PRSA od Eoné. Tento balzám se může používat už v těhotenství jako příprava na kojení, během něj i po něm. Při kojení pomáhá zlepšit stav bradavek, přináší úlevu přecitlivělým prsním bradavkám a dvorcům. Pravidelným masírováním dokáže zlepšit tvar a pevnost prsou.
  • PRVNÍ PORODNÍ OLEJ od Nobilis Tilia. Tento speciální masážní olej se používá od okamžiku, kdy se z nepravidelných kontrakcí stanou kontrakce pravidelné. Použité éterické oleje dodávají odvahu a posilují pocit důvěry sama v sebe, v tělo a v samotný porod.
  • BALZÁM NA RTY od brněnské značky Alma. Není to sice nutná věc, ale ze zkušeností maminek víme, že zajišťuje větší pocit komfortu. Během porodu se totiž často vysušují rty, které mohou i popraskat. A každá známe ten nepříjemný pocit suchých rtů se sklonem k nepříjemnému pálení.
  • PONOŽKY s příměsí vlny od české značky Surtex. Ano, čtete dobře. Mít nohy v teple je důležité i během porodu. A co jiného mít na nožkách než vlnu, která je termoregulační a dokáže tak minimalizovat pocit zpocených nohou.

     

  • PORODNÍ KALHOTKY od Carriwell. Dají se lehce vyprat a následně používat dál. Mají univerzální velikost a krásně drží tvar. Díky své prodyšnosti jsou vhodné i pro ženy po císařském řezu.
  • PORODNICKÉ VLOŽKY od firmy Natracare. Jsou bez plastů a syntetických látek, takže jsou 100% odbouratelné v přírodě. Povrch těchto vložek je velmi příjemný díky použití organické bavlny.
  • PORODNICKÉ VLOŽKY Eco by Naty. I tyhle vložky jsou bez syntetických látek a celé kompostovatelné. A to i přesto, že jsou jednotlivě balené. Dotyková vrstva je z organické bavlny, vnější plášť je vyrobený z geneticky neupraveného kukuřičného škrobu. Neobsahují žádné živočišné složky a nejsou testované na zvířatech.
  • JEDNORÁZOVÁ PODLOŽKA od značky Helmi baby poslouží prvních pár dní po porodu jako pojistka proti protečení očistků kdekoliv, kde novopečená maminka odpočívá. Dá se také použít jako přebalovací podložka pro miminko. Absorpční jádro je ze 100 % odbouratelné celulózové hmoty a nepromokavá část z kvalitní nepropustné fólie.

   

  • SADA LÁTKOVÝCH PRSNÍCH VLOŽEK k vyzkoušení. Tady jsme vybrali 3 značky ze 3 různých materiálů, včetně nepropustné varianty. Díky tomu se může žena rozhodnout, která varianta jí je nejpříjemnější. Pratelné vložky do podprsenky jsou zabalené v praktickém látkovém pytlíčku, ve kterém se dají vyprat, aniž by se zatoulaly mezi buben a těsnění pračky. 
  • OLEJ PO PORODU od Nobilis Tilia hýčká novopečenou maminku po porodu. Vyvážená směs pupalkového, meruňkového oleje a bambuckého másla krásně vyživí pokožku, zregeneruje ji a pomůže obnovit její přirozenou pružnost. Použitá směs éterických olejů navozuje příjemný pocit klidu a sebejistoty, a ještě k tomu podporuje zavinování dělohy.

    

Věříme, že náš porodní balíček ušetří nejedné mamince jak peníze, tak i čas při shánění doporučené výbavičky do porodnice a že se bude také hodit nejbližší rodině či kolegyním z práce jako tip na praktický dárek pro jejich těhotnou kamarádku nebo třeba snachu.

Vaše Brána ke zdraví

 

 

Přemýšlíte nad koupí tuhého mýdla? Zkuste mýdla od Koukolu z obilí

Kdo by se nechtěl po koupeli cítit jako po procházce rozkvetlou loukou? Není lepšího požitku než se po náročném, uspěchaném dni ponořit do vany plné bylinek. Nebo si dát ozdravnou sprchu a zregenerovat namáhanou pokožku.

Mýdla Koukol nabízí nejen službu našim tělům, ale šíří dobro do světa i mnoha jinými způsoby. V roce 2012 vznikl spolek Koukol v obilí s vizí popularizovat rukodělné práce vycházející z tradic, zvyků a řemesel venkova 19. století. S tím souvisí i pěstování a zpracování tehdy běžných rostlin. Postupem času se spolek přerodil v mýdlárnu. Název Koukol odkazuje ke kriticky ohroženému koukolu polnímu. Má připomínat nejen péči o přírodu, ale i zapomenuté domácí a řemeslné práce, které chce spolek znovu oživovat.ýdla z Volfartic jsou vyráběna ručně, metodou za studena a jsou opravdovým místním produktem. Složky, ze kterých jsou vyrobena pochází ze samosběru v místní lokalitě. K římskokatolické farnosti Volfartice totiž patří i 14,5 hektaru luk s bohatou druhovou rozmanitostí, kde zajištuje, aby tyto louky byly ekologicky obhospodařovány a divoké druhy bylin zde stále rostly, čímž konkrétně přispívá k zachování druhové pestrosti luk a pastvin. Kromě environmentálního přesahu také mýdlárna posiluje zaměstnanost zejména znevýhodněných skupin, pro které je složité najít si práci. Volfartice, kde se mýdlárna nachází leží na severu Čech, na rozhraní Ústeckého a Libereckého kraje v oblasti Českého středohoří. Ačkoli je tento kraj obklopen krásnou přírodou a bohatou nicméně složitou historií, je přeci jen trochu zapomenutým koutem naší země. Život v bývalých Sudetech umí být někdy celkem těžký.

Koukol se hodně snaží starat o životní prostředí. Pří výrobě i samotném fungování podniku si všichni dávají záležet na tom, aby jejich práce znamenala co nejmenší zátěž pro naše životní prostředí. Mýdla opatřují pouze papírovým páskem s povinnými informacemi a lněnou šňůrkou a k jejich zabalení se používají recyklované obaly. K výrobě samotné se používají oleje z rostlin vyskytujících se původně na našem území. A tak nečekejte žádný kokosový základ nýbrž lněný a slunečnicový olej. Po výrobě nezůstávají žádné zbytky a když už zbude nějaký ten výluh, kompost ho zbaští. K výrobě se používají čistě přírodní zdroje, které neznečišťují vodu a životní prostředí. Na spotřebu vody se v Koukolu opravdu dbá ve všech fázích podnikání.

Až příště budete kupovat přírodní tuhé mýdlo, vzpomeňte si na Koukol. Na hodnoty ruční práce, na šetrný ruční sběr bylin a ekologické uvažování při výrobě.

Vaše Brána ke zdraví

Říjen je měsícem nošení dětí

S nošením dětí v šátku či nosítku se setkáváme stále více a více. Mohou za to nejrůznější výzkumy vývojových psychologů, pedagogů a poradců, ale i každodenní zkušenosti nosících maminek a tatínků. 

Nošení dětí ulehčuje péči nejen o samotné děťátko, ale i o maminku a celou rodinu. Miminka jsou v těsné blízkosti spokojená a rodiče se v jejich přítomnosti cítí klidněji a lépe svým dětem rozumí. Obecně se dá říct, že nošení prohlubuje vazbu mezi rodičem a miminkem. I do našeho obchůdku chodí stále častěji budoucí nebo už stávající rodiče a hledají informace ohledně nošení dětí v šátku či nosítku. Proto jsme se rozhodli měsíc říjen zasvětit tomuto tématu. A co konkrétně jsme si pro vás připravili? 

Pro začínající chladnější dny můžete využít 10 % slevu na vybrané mikiny a bundy od české značky Angel Wings a Jožánek. Díky těmto kouskům zateplíte sebe a miminko současně a nemusíte řešit extra vrstvy oblečení pro vaše děťátko. 

Jako první společnou zateplovací vrtsvu můžete použít zavinovací svetr (vhodný na podzim pro období prvních mrazíků nebo z jara, při velkých mrazech nedokáže dostatečně zahřát zátylek miminka) nebo mikiny ušité z flísu či bavlněného úpletu. 

                                                                  https://branakezdravi.cz/mikina-pro-predni-noseni-jozanek

Nosící větrovka či bunda vám dobře poslouží jako vrchní teplá vrstva. Větrovka s membránou je vhodná od jara do podzimu na proměnlivé počasí, její výhodou je, že se dá poskládat do malého balíčku. Ochrání vás a miminko před lehkým deštěm a neprofoukne. 

Chcete si pořídit nosící bundu? Pak je potřeba se rozmyslet, jestli plánujete své miminko nosit jen vepředu nebo později i na zádech. Nošení na zádech je možné od okamžiku, kdy si děťátko sedne. Bundy pořídíte v různých variantách. Existují bundy s těhotenskou a nosící vsadkou, ty vám dobře poslouží ještě před porodem a při předním nošení miminka. Bundy s možností předního a zadního nošení využijete za jakékoliv situace po celé nosící období i s většími dětmi. Další variantou je bunda s těhotenskou a nosící vsadkou a s možností dát si větší miminko na záda. Ať už si vyberete kteroukoliv variantu, bundu můžete nosit i bez miminka a bez vsadky.             

Celý říjen si můžete u nás na prodejně a na e-shopu také koupit vybraná nosítka značky Tula Manduca se slevou 10 % a vybrané šátky s 20 % slevou. 

               

 

Přemýšlíte o tom, že pro své děťátko koupíte nosítko a nevíte, které si vybrat? Tak za námi přijdťe ve středu či ve čtvrtek na tzv. "nosítkové dny"Každý týden u nás na prodejně probíhají individuální poradenství ohledně nosítek s možností si je nejen vyzkoušet, ale i půjčit domů. A protože se chceme věnovat jen a jen vám, na toto poradenství je NUTNÉ se předem přihlásit. V rámci měsíce nošení si můžete dne 13. a 14.10. tuto konzultaci užít zdarma.

Pokud vás láká nošení v šátku, ale nevíte jak na to, rádi vás uvidíme na našem kurzu Zdravé nošení a vázání šátku za poloviční cenu. Dozvíte se na něm vše o bezpečném nošení miminka, naučíte se dva základní úvazy a dozvíte se i tipy, jak sebe a děťátko do šátku obléct.

Nosíte už v šátku a ráda byste se naučila úvazy pro větší děti nebo způsob, jak nosit své děťátko na zádech? Pro vás jsme si zase připravili kurz Vázání šátku pro pokročilé. I tento kurz si můžete užít za poloviční cenu.

Užívejte si barevný podzim a těšíme se na vás!

 

 

Nošení dětí je staré jako lidstvo samo

Nevěříte? Tak si zkuste představit život v pravěku. Ženy sbíraly bobule a zpracovávaly kůže, muži lovili. Potrava byla závislá na každém členu tlupy a na jeho maximálním zapojení. Skupiny pravěkých lidí se často přemísťovaly, byly dny, kdy denně ušly až 20 kilometrů. Častá nebezpečí v podobě divokých zvířat vyžadovala co nejrychlejší útěk. Jak jinak zajistit maximální bezpečí miminek a zároveň plnit své úkoly co nejefektivněji, než mít děťátko stálo při sobě?

Dokud lidé jako živočišný druh nepřišli o srst, děti se na těle matky udržely samy. Po ztrátě výrazného ochlupení bylo nutné vynalézt něco, co by dovolovalo ženám mít obě ruce volné, zároveň však mít miminko stále u sebe. Člověk z doby kamenné k tomu využíval pruhy látky či kůže, které měl přivázané na zádech nebo na boku.

V ranném středověku většina rodin pracovala celý den na polích. Doba byla velmi zlá a chudá. Matky si nemohly dovolit zůstávat s malými dětmi doma, a tak je nechávaly samotné v příbytcích, kde je měly uložené v proutěných košících. Děti se tak často stávaly obětmi divokých zvířat, která do obydlí chodila za potravou. Proto se stále upřednostňovalo mít miminko pořád při sobě v tzv. chůvkách nebo trávnicích - tak se dříve říkalo šátkům, které umožňovaly nezdržovat se od práce i během kojení.

Zlom nastal v roce 1840, kdy byla vynalezena židle se třemi kolečky a brzy na to se sestrojil první kočárek. Vyšší vrstvy začaly kočárek hojně využívat, šlechta začala považovat nošení dětí za nesmyslné. Postupně se stávalo zvykem, že péči o děti přebíraly chůvy a vychovatelé. Tento trend pokračoval až do období totality, kdy byly matky oddělovány od svých dětí. Prostý lid však i nadále udržoval intenzivní kontakt se svými dětmi tím, že rodiče nosili děti v šátcích nebo vacích, a to až do druhé světové války, po které nošení dětí skoro vymizelo.

    

Nošení dětí se začalo v západní kultuře znovuovjevovat koncem 60. let minulého století. V roce 1972 vyšel v německém časopise Stern článek o matce čtyř dětí, která si kvůli zvládání každodenních povinností přes den uvazovala své dítko do šátku. Lidé byli jejím přístupem nadšeni a tato žena (Erika Hoffmanová) později založila firmu Didymos. Dnes jde o velmi úspěšnou značku, která šije kvalitní šátky na nošení dětí.

  

Rok poté se na trhu objevilo první nosítko pro miminka. Motivací pro vznik nosítka byly výsledky věděckého průzkumu na téma významu tělesné blízkosti pro dítě. Konstrukce nosítka se postupně zdokonalovala a to přes tzv. "visítko" až do podoby ergonomického nosítka.

      

I přes tyto milníky většina rodičů v západním světě používá stále jen kočárky.

Největší "nosící boom" zažíváme přibližně od roku 2000. Jednou z nejznámějších knih, které tento boom nastartovaly, je Koncept kontinua od Američanky Jean Liedloff, která zkoumala život jihoamerických indiánů. Postupně se objevovaly a stále objevují různé výzkumy a názory etologů, vývojových psychologů, pedagogů a poradců, kteří zdůrazňují význam nošení. Mnoho studií poukazuje na to, že miminka jsou díky nošení méně plačtivá, jsou spokojenější, vyrovnanější a lépe usínají. To má velmi pozitivní vliv nejen na rodiče, ale i na širší okruh dané rodiny.

Takže, milí rodiče, nosme děti nejen ve svém srdci, ale co nejdéle i na svém srdci.

Mezinárodní týden nošení od 27.9. do 3.10.

Určitě jste se s tím už někdy setkali. Jdete si takhle městem a okolo vás prochází maminka s miminkem zabaleným v šátku. Na dovolené zas uvidíte pár s batoletem na zádech v nosítku nebo v krosničce a tu jdete okolo  cukrárny a všimnete si ženy, která si užívá odpolední kávu se spícím dítětem na těle. O čem to mluvíme? Přece o nošení dětí.

Nošení dětí na těle rodiče známe už z dávné historie a z nejrůznějších koutů světa (více v dalším článku 😊). Usnadňuje péči o děti, miminka jsou v blízkosti rodičů spokojené a rodiče se v jejich přítomnosti cítí klidněji a lépe svým dětem rozumí. Maminkám může nošení pomáhat řešit problémy s kojením. Nošení prohlubuje vazbu mezi dětmi a rodiči, a při dodržení několika pravidel je pro miminko  bezpečné.

I přes všechny tyto přínosy se v minulém století nošení dětí přestalo podporovat a šlo do ústranní. Proto vznikly a stále vznikají nejrůznější snahy jednotlivců i organizací nošení miminek znovu podpořit, naučit rodiče zdravému a ergonomickému nošení, ujistit je, že je v pořádku mít své miminko co nejblíže a nejčastěji u sebe, blízko svého srdce 😊.

Proto vznikl i Mezinárodní týden nošení, ke kterému se také připojujeme. Součástí našeho konceptu je také podpora rodičů při nošení děťátek, a to nejen možností koupit si u nás šátek či nosítko. Už několik let zajišťujeme kurzy vázání šátku a zdravého nošení, a pravidelné poradenství ohledně výběru nosítka s možností vyzkoušení a půjčení.

 

A na co se tedy u nás můžete v rámci oslav tohoto týdne těšit?

Připravili jsme pro vás kurz vázání šátku za poloviční cenu, kde se dozvíte vše o bezpečném nošení svého miminka, naučíte se dva základní úvazy a dozvíte se i tipy, jak sebe a děťátko do šátku obléct.

Celý týden si u nás na prodejně a na e-shopu můžete koupit vybraná nosítka značky Tula a Manduca se slevou 10% a vybrané šátky s 20% slevou. 

Máte už v čem své děťátko nosit a řešíte jeho oblečení při začínajícím podzimním počasí? Za nás doporučujeme merino oblečení, které je termoregulační a miminko v případě potřeby krásně zahřeje nebo naopak ochladí. Vlněné overaly od Popolini vám vyřeší jak horní část tělíčka, tak i kalhoty. Stačí přidat nějakou tenčí spodní vrstvu a máte miminko komplet oblečené. V rámci "týdne nošení" je můžete vašemu děťátku pořídit o 30% levněji. Pak už jen vyřešit nožičky a ručičky, nasadit čepku či kuklu a můžete vyrazit do víru velkoměsta či přírody. Pokud máte radši organickou bavlnu, máme pro vás připravené bavlněné botičky a rukavičky od Popolini se slevou až 40%.

Těšíme se na vaši návštěvu :-)

 

Kojením pro zdravější planetu

Určitě jste už slyšeli o tom, že mateřské mléko je pro miminko tou nejkvalitnější a nejzdravější stravou. Díky dlouhodobému kojení dostávají miminka veškeré potřebné živiny, zvyšuje se jejich imunita, odolnost proti nadváze a proti mnoha onemocněním (např. nemoci dýchacích cest, zánět středního ucha, průjmy). Čím déle maminka své děťátko kojí, tím je vyšší šance, že bude zdravější. Proto je v dnešní době velkou snahou kojení podporovat, a to v nejrůznějších oblastech. Co když ale podpora kojení má i další „ozdravný“ přesah a to pro celou naší planetu? Podívejme se na to blíže.

Mateřské mléko se v těle maminky vytváří v množství, které miminko potřebuje, a tím brání plýtvání. Jde o přirozenou, obnovitelnou stravu bezpečnou k životnímu prostředí. Nezatěžuje tedy naši planetu dopravou ani obaly.

Naopak při výrobě náhradní kojenecké výživy se spotřebovává jak energie, tak suroviny. Další energie nebo chemické látky je potřeba pro sterilizaci lahviček a dudlíků na lahvičky, které se při krmení nekojených miminek používají.  Do toho ještě nezapomeňme na obaly nutné pro transport a skladování umělého mléka.

Proto podporujme kojení pro zdravější planetu, podporujme kojící maminky a všechny ženy, které si tolik přejí své děťátko kojit.