Hledat
Filters
Zavřít

Duben -  měsíc zerowaste

Nastal nový měsíc a s ním i naše nové téma. Duben jsme se rozhodli zasvětit omezování odpadu a nazvali ho měsícem Zero Waste, tedy bez plýtvání. Jak jistě víte, toto téma je nám velmi blízké a pravidelně se k němu vracíme, abychom o této problematice informovali co nejvíce z vás. Následující článek Vám ukáže jak méně plýtvat ve vašem každodenním životě.

 

Kosmetika

Prvním velkým bodem zerowaste života je kosmetika. Zubní kartáčky, pasty, šampony, sprchové gelydeodoranty a další produkty, které používáme každý den, tvoří velkou část našeho odpadu. Ikdyž se nejedná o každodenní odpad, tak z dlouhodobého hlediska je to velká spousta zbytečných plastů, které ve svém životě opravdu nepotřebujeme. Klasické zubní kartáčky můžete nahradit bambusovými, vyzkoušejte například kartáček Curanatura Carbon, který jsme si pro Vás připravili za výhodnější cenu. Zubní pastu si můžete pořídit bezobalově u nás na prodejně, nebo místo ní třeba použít kokosový olejKokosový olej můžete využít také na čištění pleti, odličování a hydrataci, dbejte však na to, abyste olej použili na vlhkou pokožku, jinak by mohl mít opačný efekt a  pokožku vysušovat. Na čištění pleti můžete také vyzkoušet různé druhy jílů a klasické vatové tamponky můžete nahradit těmi pratelnými.

Nahradit určitě můžete i mýdla, sprchové gely a šampony v plastových obalech, za bezobalové varianty, nebo tuhé produkty bez obalu, nebo v papírové krabičce. Krásná a voňavá mýdla s minimálním odpadem, nebo naprosto bez něj, jsou například mýdla od AlmarasoapNaturinky nebo Calthy.  Tato mýdla můžete využít jak na ruce, tak i na tělo místo sprchových gelů. Co se týče šamponů, tak i ty můžete vyměnit za bezobalovou, nebo tuhou variantu v papírovém obalu, nebo bez něj třeba od značky Soaphoria, Naturinka, nebo Calthy. Bezobalově, ve znovu využitelném obalu, nebo v papíru můžete pořídit i deodoranty, které jsou šetrné nejen k přírodě, ale také k Vaší pokožce.

 

Nakupování 

Na většinu plastového odpadu narazíme při nákupu potravin-různé pytlíky, sáčky, igelitky a další plastové obaly na nás koukají z každého regálu a mnohdy je náročné se jim vyhnout. Prvním krokem je určitě nošení vlastních plátěných tašek a pytlíků, do kterých nakoupíte zeleninu, ovoce, nebo třeba pečivo. V rámci zero waste měsíce jsme pro vás připravili akci 10 % na plátěnésíťové pytlíky od značky Tierra. Tato značka má v nabídce i krásně barevné a hlavně funkční síťové tašky ve variantě s krátkým, nebo dlouhým uchem, které můžete nosit všude s sebou a vyhnout se tím nákupu jednorázových tašek. Pro zapálenější příznivce zero waste života doporučuji navštívit naši prodejnu zdravé výživy, kde si bezobalově do vlastních nádob, nebo pytlíků můžete koupit vše od čaje, koření, těstovin, luštěnin až po čokoládu a sušenky.

Výlety

To, že odpadky patří do koše, ví většina dětí už ve školce. Přesto však při výletech městem i přírodou stále potkáváme spousty obalů od svačin, lahví od vody a kelímků od kávy. Věřím, že nikdo z vás, kdo tento článek čtete, by jen tak nehodil odpadek na zem za žádných okolností. Zároveň si myslím, že část těchto odpadků se na daná místa mohla dostat pouhou náhodou – vypadla z batohu, odvál je vítr a podobně. Proto je nejjistější potencionální odpadky do přírody a na výlety vůbec nenosit. Svačinu si můžete dát do plátěného pytlíku, voskovaného ubrousku, nerezové nádobky, nebo termo nádoby. Na pití využijte skleněné a nerezové lahve a termosky a na kávu znovupoužitelné kelímky. Po celý měsíc jsme pro vás připravili slevu 10 % na nerezové nádoby značky Tierra a na celou značku Thermos. Značka Thermos nabízí lahve, hrníčky a termosky na jídlo i na pití pro malé i velké a tak věřím, že si každý vybere svého favorita.

Doufám, že Vám tento článek trochu rozšířil obzory o možnostech bezobalového života a že se s námi pokusíte udělat duben, co nejvíc bez odpadu a zbytečného plýtvání.

Vaše Brána ke zdraví.