Hledat
Filters
Zavřít
RSS

Zápisník příspěvky '2022' 'duben'

Přehled kosmetických certifikátů

Orientujete se v certifikované kosmetice a drogerii? Mrkněte na seznam nejčastějších certifikací.

FAIR TRADE

Fairtrade je nevládní nezisková organizace, jejímž posláním je boj za spravedlivý obchod. Zájmy člověka a planety klade na první místo. Usiluje o život a práci za důstojných podmínek pro všechny a o ekonomiku založenou na etických principech.

Všechny produkty opatřené ochrannou známku FAIR TRADE, splňují mezinárodní standardy výroby i obchodování. Cílem stabdardů je boj s chudobou a zlepšení postavení pěstitelů a dalších pracovníků v zemích globálního Jihu. Řídí se jimi pěstitelé, výrobci i obchodníci.

Fairtrade podporuje bio certifikaci a ekologicky šetrnější využívání přírodních zdrojů. Neslučuje se s používáním pesticidů a geneticky modifikovaných sazenic a osiv. Důraz na šetrné zemědělství pomáhá jednotlivým pěstitelům se zvládáním dopadů klimatické krize. Právě oni žijí a pracují v regionech ležících v prdní linii dopadů.

Pozor! Ochranné logo Fairtrade mohou nést pouze výrobky, ale nemusí se vztahovat na celé společnosti či organizace, které s nimi obchodují.

  

https://fairtrade.cz/

COSMOS

COSMOS je mezinárodní neziskové uskupení sjednocující významné evropské certifikačí společnosti – BDIH, Cosmenio, Ecocert, ICEA, Soil Association. Všichni zakládající členové se tak zavázaly ke sdílení svých znalostí a dalšímu vývoji.

COSMOS prosazuje snahu o nastolení udržitelného rozvoje při produkci kosmetiky v hospodářské, sociální i environmentální oblasti.

Logo COSMOS najdete na kosmetických produktech pro péči o pleť i tělo. Označení COSMOS ORGANIC nebo COSMOS NATURAL je umístěné pod logem odpovědného poskytovatele jednoho ze zmíněných certifikátů. Ve složení všech výrobků s certifikátem Cosmos nenajdete ropné deriváty, geneticky modifikované suroviny, parabeny a ftaláty. Udává také poměr organických složek v produktu. Pro získání certifikátu Cosmos Organic musí výrobek obsahovat 95 % bio surovin, které musí tvořit 20 % váhy celkového produktu.

Spolu se zavedením principů udržitelného rozvoje souvisí i změna výroby a spotřeby. Uskupení tak podporuje procesy udržitelné výroby a spotřeby zavedením několika pravidel.

Podporuje produkci ekologického zemědělství a respektování biodiverzity. Požaduje zodpovědné využívání přírodních zdrojů a respektování životního prostředí. Zpracování a výroba produktů musí být ohleduplná k lidskému zdraví a životnímu prostředí. A zasazuje se o další integraci a společný rozvoj konceptu zelené chemie.

 

https://www.cosmos-standard.org/

CPK a CPK bio

CPK a CPK bio, Česká certifikovaná přírodní a biokosmetika, představují české certifikáty udělované kosmetickým přípravkům společností Kontrola ekologického zemědělství (KEZ). Na tvorbě standardů se kromě KEZu podíleli i sami experti z oblasti výroby kosmetických přípravků. Certifikáty vznikly za účelem stanovit jednoznačná a transparentní pravidla pro výrobce i dodavatele kosmetiky obsahující suroviny z ekologického zemědělství nebo suroviny šetrné k životnímu prostředí.

V rámci certifikátu se dbá na to, aby se používané suroviny získávaly k přírodě šetrným způsobem. Při jejich získávání je důležité šetrné využívání a uchovávání přírody v přirozených formách včetně ochrany zvířat, rostlinných druhů i anorganických složek. Při získávání surovin nesmí příroda přijít k úhoně. Nesmí se používat geneticky modifikované suroviny (GMO) a suroviny získané z mrtvých zvířat, zvířat omráčených, nemocných nebo podstupujících léčbu, popřípadě farmakologickou nutriční a metabolickou suplementaci.

Rostlinné suroviny obsažené v CPK kosmetice označené jako bio pochází z ekologického zemědělství, nebo ze sběru bylin či plodů rostoucích ve volné přírodě. Ostatní rostlinné suroviny mají výrobcem nebo distributorem hodnotově doložený původ. Výrobek nesmí obsahovat shodnou bio a konvenční složku. Dále nesmí obsahovat syntetická barviva, syntetické aromatické látky, syntetické konzervanty mimo výslovně povolené, silikony, parafín, vazelínu a další produkty z ropy, látky, které podstoupily při své výrobě nebo v průběhu výroby proces ozáření ionizující dávkou energie, chemické UV filtry, geneticky modifikované materiály a jejich produkty/deriváty, ethoxylované suroviny.

Kosmetický přípravek s certifikátem CPK obsahuje minimálně 85 % složek přírodního původu. Přípravky s certifikátem CPK bio navíc nesmí obsahovat oleje a tuky upravené chemickou rafinací ale obsahuje 90 % surovin přírodního původu, přičemž minimálně 20 % hmotnostního podílu přírodních složek musí být BIO.

   

https://www.kez.cz/prirodni-a-bio-kosmetika

ECOCERT

Ecocert je nezávislá mezinárodní společnost. Od svého založení věnuje prosazování a zavádění udržitelných postupů certifikačními, konzultačními a školicími službami. Prvním polem zájmu Ecocertu bylo ekologické zemědělství. Působnost se postupem času rozšířila do mnoha dalších odvětví. Patří mezi největší mezinárodní certifikační společnosti v oblasti přírodních a bio produktů.

Společnost podporuje výrobní procesy, které respektují životní prostředí, lepší hospodaření s energií a přírodními zdroji. Závazky vůči životnímu prostředí jsou nezbytné pro řešení ekonomických, sociálních a environmentálních výzev dneška. Hlavními výzvami, za které bojuje je ochrana biologické diverzity, zmírňování klimatických změn a spravedlivé přerozdělování zdrojů.

Certifikát Ecocert Cosmos Organic zaručuje, že proces výroby a zpracování i balení je šetrný k životnímu prostředí a při výrobě a produkci se odpovědně hospodařilo s přírodními zdroji. Smí ho získat pouze kosmetické přípravky, které obsahují minimálně 95 % organických rostlinných složek, které tvoří 20 % z celkového složení. Na druhou stranu maximální povolený obsah syntetických přísad je 5 % a to jen těch povolených certifikační společností. Dále ne výrobku nesmí být uvedeno žádné prohlášení o riziku pro životní prostředí. Certifikované produkty nesmí obsahovat GMO suroviny, nebo suroviny ošetřované chemickými pesticidy.

Certifikát Ecocert Natural Detergent zaručuje k přírodě šetrnou výrobu i produkci a zodpovědný přístup k přírodním zdrojům. Podporuje využívání organických surovin a zakazuje většinu ingrediencí z ropy. Tento certifikát má dvě úrovně. Ecocert Natural Detergents obsahuje maximálně 5 % syntetických složek. Ecocert Natural Detergents Organics zaručuje, že minimálně 95 % ingrediencí je přírodního původu minimálně 10 % je organických.

   

https://www.ecocert.com/en/home

NO POO Jak na zdravé vlasy bez šamponu?

NO POO metoda: Víte jak si mýt vlasy bez šamponu?

Vlasy, to je téma na seriál o několika sériích. Ať již pro nás mají jakýkoli význam, nejdůležitější je udržovat je v kondici. A jednou z cest, kterými se můžeme vydat v péči o naši hřívu, je no poo.

No poo, tedy no shampoo, nebo taky hezky česky bez šamponu, je filozofie vyznavačů přírodní péče o vlasy bez klasických i nekonvenčních šamponů. Vlasy se při praktikování této cesty myjí pouze přírodními surovinami. Praktikující no poo nadšenci si vlasy myjí vším možným, co najdou ve spíži, na louce nebo v prodejnách s ajurvédskými bylinami. Ti nejradikálnější používají pouze vodu. Okolo no poo metody funguje komunita lidí, kteří ji povýšili na životní styl. Ale nebojte, nejde o alternativní svět pro vyvolené, no poo je pro každého, kdo rád experimentuje, žije v souladu s přírodou, nebo si jen chce sem tam dopřát nadstavbovou péči.

 

O co v No Poo jde?

Jde o to, aby byla pokožka hlavy čistá a vyživená, a aby vlasy dostaly vyváženou, komplexní péči, po které zůstanou lesklé a silné. Rozhodně se vlasy nemusí trápit několik dlouhých dní pod nánosem mazu. Není ani žádoucí pokožku hlavy mýt pouze vodou bez dalšího čisticího média. Proč? Jelikož nežijeme v panensky čistém prostředí a do těla se nám dostává množství toxinů, jež jsou následně i prostřednictvím pokožky vylučovány zase ven, je zdravé je řádně smýt.

Jak s No Poo začít?

Nejlépe tak, že se zbavíte všech šamponů se silikony, parabeny a podobnými srandami. Můžete to vzít oklikou přes tekuté či tuhé šampony s přírodním složením. Anebo se rovnýma nohama pustit do prvního, čisticího bezšamponového mytí. Poprvé je dobré použít směs, o které víte, že vám z vlasů stáhne již zmiňované špatnosti. Použít můžete marocký jíl či reethu, prášek z mýdlových ořechů, a následný kyselý oplach. Technik mytí je spousta. Kašičky umíchané z bylinných práškůjílů nebo mouk by měly mít konzistenci jogurtu a nanášejí se na vlhké, ručníkem prosušené vlasy. Nechají se působit okolo 20 minut a následně smyjí. Pro mytí směsí reethy s vodou se používá technika postupného mytí. Ta obnáší opakované nanášení „šamponu“ střídané s něžným prodrbáním vlasů a jejím následným spláchnutím. Postup se opakuje tak dlouho, dokud pseudošampon nezačne pěnit. Jakmile směs na vlasech tvoří bohatou pěnu a voda z nich teče čirá, mytí je dokonáno.

Ptáte se, jak je to s úsporou vody? Ani konvenční šampon hned napoprvé nesmyje vše, co by měl, a doporučuje se ho používat nejméně dvakrát za sebou. Také záleží na typu mycí směsi a vlasech – vážně to jde vychytat tak, abyste mytím nestrávili více času, než je nutné, a nespotřebovali hektolitry vody. V no poo skupinách se také dočtete, že při pravidelné bylinné péči se často samovolně prodlouží interval mezi jednotlivými mytími.

S no poo je to jako se vším přírodním – poslouchejte své tělo, nespěchejte a nebojte se sáhnout vedle. Je to tak trochu alchymie a někdy to chce trpělivost. Ta však plody přináší. I no poo můžete zcela propadnout a z vaší koupelnové skříňky se rázem stane magické místo se spoustou prášků, lahviček, skleniček a vůní. Někdy, nutno říct, ne moc vábných. Ale za to se zaručeným účinkem. Zkoušejte, hledejte, míchejte. O tom přírodní cesta je. A na co je také dobré myslet? Že ani sebelepší živá péče nepomůže sklíčeným vlasům, pokud budou chemicky barveny nebo jinak ošetřovány. Možná zjistíte, že se bylinky snesou i s melírem, ale není lepší přijmout krásu svých vlasů takových, jaké vám byly dány do vínku? Pro ty, co se nemohou se svou přírodní barvou vlasů smířit, je tu henna. Henna umí zázraky. Hlavně co se týče zlepšení kvality. Jedno ale neumí – nikdy z brunetky neudělá blondýnku, pouze ji prozáří měděný nádechem. Existují i další bylinky s barvicí schopností, které v kombinaci s hennou nebo samy o sobě vytvoří  celou škálu odstínů, od zlatavé až po modročernou.

  

Co za bylinky mám používat?

Nejznámější mycí alternativou jsou ajurvédské byliny - reetha, shikakai, cassia, amla, neem, tulsi, … Je jich spoustu. Mají různě silnou mycí schopnost, některé se používají pouze místo kondicionéru, protože vlasy neumyjí, ale pouze vyživí. Jejich kouzlo tkví v tom, že se dají různě kombinovat, takže si můžete připravit směs podle vlastních představ.

No poo jde i bez ajurvédy a z lokálních zdrojů. Zeptejte se babičky na žloutkový šampon. Jednoduše můžete použít všechno, co obsahuje saponiny, tedy pěnící látky. A třeba vaječný žloutek je jednou z možných variant. Pokud ho smícháte s vodou, získáte proteinem nabitý šampon s velkou mycí silou. Použít se dá i odvar z mydlice, kaštany, různé druhy mouk – třeba žitná a lněná –, nebo kvásek. Pamatujte však na jedno – pozor na pšenici! S tou se naše vlasy nekamarádí. O trochu menším strašákem je jedlá soda.  Ačkoli se často doporučuje, je to velmi zásaditá surovina, která nedělá pokožce hlavy příliš dobře, ani když následně po mytí použijete oplach z jablečného octa. Použít se dá na první čisticí mytí, jelikož má extra čisticí účinek.

   

Jak je to s těmi oplachy?

Naše pokožka má ráda, když ji udržujeme pěkně kyselou. A pokud nehlídáte pH ve své mycí směsi, pak oplach zajistí, aby výsledek kyselý byl. Nejslavnějším oplachem je ACV - apple cider vinegar - neboli směs jablečného octa v malé koncentraci s vodou. Ti, kdo této kombinaci propadnou, na ni pějí ódy. Nejen čpícím octem vlas je živ. Existují i další varianty – ibiškový nebo šípkový čaj či zábal z amly. Oplach z kombinace bylinek vylouhovaných „na míru“ vytvoří neporazitelný kondicionér nadupaný silou z přírody. Pro blondýnky roste heřmánek, brunetky a brunetové si vylouhují rozmarýn, zrzky použijí ibišek. Suché roští dokáže hydratovat proskurník, sléz, divizna nebo lípa. Mastné pokožce hlavy pomůže kopřiva s mátou. I o kudrnaté vlasy se příroda umí postarat. Už jste slyšeli o gelu ze lněných semínek nebo pískavici řeckém seně? Možná proto si ještě stále myjete vlasy po staru.

  

Porod, kojení a další hormonové cloumáky

Rozkolísané hormony nejsou ideální jenom pro naše vlasy, ale právě na nich je můžeme nejvíce pocítit. Především prvních 6 měsíců po porodu se vám může zdát, že budete co nevidět plešaté. Nebojte, nebudete. Jen to chce nepanikařit, pěkně se starat o to, aby pokožka hlavy byla čistá a hydratovaná, a hlavně, aby měl organismus čas a prostor na regeneraci. Také zanedbávaný pitný režim na kráse moc nepřidá. Podobné problémy mohou každého z nás potkat i během psychicky náročného období, častého stresu a také po vysazení hormonální antikoncepce.

Zajímají Vás taje no poo blíže? Mrkněte na nabídku našich kurzů a přihlaste se na no poo workshop s Julií Janečkovou, bez šamponařkou s dlouhou praxí, která již prošla cestu objevování a ráda se o své znalosti podělí.

Pořádáme kurz aneb Jak Julča k No Poo přišla?

„Moje cesta k nopoo vedla ze stanice „Péče o miminko“ a byla poměrně klikatá. Dlouze jsem před lety načítala obrovské množství, tehdy ještě neutříděných, informací. Snažila se zorientovat ve spoustě nových pojmů (v noci se mi zdálo o humektantech, leave-inech a hydrolátech), a stále váhala čím a jakým způsobem začít. Až jsem se nakonec rozhodla skočit. Do vany. S moukou. Můj život po dobu několika měsíců naplnilo velké dobrodružství, takřka alchymistických rozměrů. Vyzkoušela jsem, spíše více než méně, úspěšně obrovské množství variant surovin z kuchyně, zahrady, lesa, louky, či ayurvédské bylinky. Testovala různé postupy, oplachy i finální péči, až jsem nakonec objevila kombinaci, co mi skvěle sedí a přineslo to výsledky, po kterých jsem toužila. A s čím mě osobně NoPoo pomohlo?

- začaly mi poměrně hustě a rychle dorůstat nové vlasy

- zmírnilo se jejich vypadávání

- vlasy se začaly opět lesknout

- prakticky z mého života vymizely roztřepené konečky

- přestala jsem mít lupy

- prodloužil se mi interval mezi jednotlivým mytím vlasů

- pochopila jsem, jak fungují přírodní barvy, zejména henna

V neposlední řadě jsem si vytvořila svůj rituál péče o sebe, vznikl čas, který je jen můj, věnuji ho sobě a nikomu jinému. K tomu mám radost, že to jde i bez spousty lahviček na vaně. Pokud toužíte do tajů NoPoo proniknout, všechno si osahat, očichat a rovnou si vyzkoušet péči o pleť, přijďte na workshop o NoPoo k nám. Jeho podtitul by zněl: „kdyby mi to někdo byl býval řekl, ušetřila bych si spoustu dobrodružství“. A pokud se na workshopu uvidíme, věřím, že už vás budou čekat jen ta příjemná překvapení, zakončená krásnými vlasy a zdravou opečovanou pokožkou.“