Hledat
Filters
Zavřít

Éterické oleje - síla přírody v jedné kapce

Celý listopad se u nás v ekodrogérii věnujeme aromaterapii. Jde o léčbu pomocí vůní, které jsou 100 % přírodní a získávají se přímo z rostlin. Určitě jste o nich už slyšeli. Jsou známé pod názvem éterické oleje nebo také esenciální oleje. Ano, jde o jedno a to samé.

Jak se vůbec tyto oleje z rostlin získávají? A co s tím má co společného květová voda? Jak poznat kvalitní éterický olej a na co si dát při jeho používání pozor? A proč se esenciální oleje nevyrábí v Česku? Pojďme se na tyto otázky podívat zblízka.

 

Silice – zázračná 100% přírodní chemie

V rostlinách se vonné látky vyskytují v podobě směsí mnoha chemických složek, které se souhrnně označují jako silice. Produkují je takzvané siličné buňky a chrání rostliny před škůdci nebo slouží jako signální chemikálie, která láká opylovače. Udržují rostlinu zdravou a vyživenou, obsahují velké množství antioxidantů a antibakteriálních a jiných prospěšných látek. V každé rostlince najdeme nejméně 50 takových chemických složek, může jich být klidně i 500. A právě tyto silice je potřeba z rostlinek extrahovat.

snímek siličnatých žlázek rozmarýnu lékařského - přírodní kosmetika Nobilis TiliaMikroskopický snímek siličnatých žlázek rozmarýnu lékařského.Foto copyright: Katerina Svoboda

Jak?

Dobrá otázka. Nejstarším známým způsobem je namáčení celé rostliny do tuku či oleje při pokojové teplotě. Po určité době se vonné silice začnou uvolňovat a postupně prostoupí okolní tuk či olej.

Další metodou je tzv. lisování a spočívá v mechanickém narušení „kapes s esencemi“ a extrahování esence. Tato metoda je nejjednodušší, ale používá se jen u citrusových plodů (pomeranč, citron, bergamot).

Třetí možností získání éterického oleje je destilace nízkým tlakem páry. Jak si ji představit? Do destilační komory dáte rostlinu, k ní naženete páru, která roztříští váčky se silicemi a uvolní je. Ty se smíchají s párou a zkondenzují na vodu a esenciální olej. Pak už je nutné tyto dvě složky oddělit. Naštěstí to jde snadno, éterický olej má totiž nižší hustotu než voda, proto plave na hladině (můžete si to ověřit sami například v aromalampě nebo ve vaně).

A co se stane s oddělenou vodou? Tu možná znáte pod pojmem květová voda nebo hydrolát. Tato voda je plná bioaktivních látek, které dokážou naši pleť obnovit, vyživit, očistit a osvěžit.

 

Pozor na vonné oleje

Některé přírodní vůně bohužel z čisté přírody získat nemůžeme. Například vůni jablečnou, borůvkovou, čokoládovou nebo rybízovou. Tady přichází na řadu tzv. vonné oleje, které obsahují jak přírodní složky, tak syntetické složky. Nejde tedy o 100% přírodní olej. Tyto vonné oleje sice nemají aromaterapeutické účinky, i přesto jsou často vyhledávané pro svou vůni.

 

Jak poznáte kvalitní éterický olej                                                                     

  • Je zabalený v tmavé lahvičce.
  • Je označený jako 100% přírodní éterický olej / silice.                    
  • Na etiketě se dočtete český název a celý latinský název.
  • Dozvíte se zemi, ve které byla rostlina pěstovaná.
  • Na lahvičce je uvedeno konkrétní složení, což je vždy samotný olej z konkrétní rostliny a další látky, jako například limonene (látka, která se přirozeně vyskytuje v mnoha rostlinách). Pokud uvidíte ve složení alkohol, je to v pořádku, některé esence (například Benzoe) nelze uchovat v kapalném stavu jinak, než že se smíchají s alkoholem. Tento způsob uchování oleje se nazývá absolue.
  • Za kvalitní olej si musíte připlatit. Obecně se říká, že cena za 10 ml kvalitního „éteráku“ se pohybuje od 100 korun a výše. Částka se odvíjí od toho, kolik rostlinného materiálu je potřeba na výrobu jedné kapky esenciálního oleje. Někdy to může být až několik kilogramů (jen pro představu na výrobu 1 ml meduňkového éterického oleje se spotřebuje asi 7 kg meduňky). Výjimkou jsou citrusové plody, které mohou být levnější (citrusy obsahují opravdu hodně vonných silic, takže se z nich vyrobí hodně éterického oleje).

Proč se esenciální oleje nevyrábí v České republice?

Hlavním důvodem jsou naše klimatické podmínky. V našem mírném pásu nejsou optimální podmínky pro to, aby rostlinka vytvářela potřebné množství silic jako například v subtropech či tropech. Při dostatku slunečního svitu se zvyšuje i kvalita silic, navíc pro výrobu éterického oleje je většinou nutné, aby rostlinky byly co nejčerstvější. Proto výroba esenciálních olejů vzniká tam, kde se rostlinka vypěstuje. V našich podmínkách se můžeme setkat maximálně tak s destilací levandule, a to v malém množství.

 

(Ne)bezpečná síla přírody

Představte si, že 1 kapka šalvěje v sobě skrývá 1 kg rostlinky. V lahvičce máty najdete až 2,5 kg této bylinky. Na výrobu 1 ml levandulového oleje spotřebujete 150 g levandule pravé.

Éterické oleje v sobě mají ohromnou sílu, proto je důležité dodržovat několik bezpečnostních opatření:

  • Tyto oleje neužívejte vnitřně. Česká legislativa tuto možnost ani nedovoluje.
  • Na kůži používejte éterický olej naředěný v tuku či v oleji (nejčastěji se používá jojobový, mandlový, kokosový olej, použít můžete   ale v podstatě jakýkoliv). Jinak může dojít k alergické reakci nebo i k popálení kůže. Výjimkou je Tea treelevandulový olej, i u nich ale doporučujeme nejprve vyzkoušet, zda se neobjeví alergická reakce.
  • Vyvarujte se kontaktu s očima, nikdy si nekapejte čistý esenciální olej do nosu či do uší.
  •  

Užívejte si voňavý podzimní čas

Vaše Brána ke zdraví