Hledat
Filters
Zavřít

Oslavte s námi Den veganství

Veganství není jen o stravě, je to životní styl, za kterým se skrývá celá filozofie o zdraví těla, duše i planety. Řečeno v kostce – vegani se vyhýbají živočišným produktům nejen ve stravě, ale i v dalších záležitostech každodenního života. Veganská existuje drogerie, kosmetika, ale i oblečení a doplňky,…

Ze zdravotního hlediska veganství přináší mnoho pozitiv! Veganská výživa je jedním z nejzdravějších způsobů stravování. Jídelníček totiž obsahuje množství ovoce a zeleniny různých barev, luštěninořechů a semínek.[1] Vegani obecně mívají nízkou hladinu cholesterolu, nižší BMI, nižší krevní tlak a jsou spojování se sníženým rizikem srdečních chorob a cukrovky.[2]

Jestliže má však veganství působit blahodárně na naše zažívání, je potřeba (stejně jako u čehokoli jiného) dbát vyvážený jídelníček, na dostatek vitaminů, minerálů a ostatních důležitých prvků. Zejména je důležité se postarat o pravidelný příjem vitaminu B12, jehož nedostatkem zejména vegani a vegetariáni můžou trpět. Vitamin B12 netvoří živočichové ani rostliny, ale vytváří ho bakterie v trávicím traktu zvířat a v půdě. Nejlepším způsobem, jak tento vitamin přijímat, je konzumace potravin o něj obohacených jako jsou mléka nebo jogurty, či doplňky stravy.

 

Ale pozor! Pokud vegan konzumuje převážně smažené produkty, oleje a průmyslově zpracované potraviny nemůže očekávat, že bude zdravější nežli nezdravě se stravující „všežravec“. [3] Na druhou stranu, svět se nezhroutí, když sem tam propadnete pokušení v podobě vegan burgerů a obalených vegan řízků, kterými se pomalu plní i regály supermarketů. Naopak k udržení harmonie je potřeba i trochu toho špatného.

Nikdo není dokonalý, a proto 10 všežravců omezující příjem živočišné potravy je lepší než žádný vegan. Nejdůležitější je otevřená mysl, chuť zkoušet a objevovat.

 

Veganství ale není jen o stravě, ale i o péči o naši planetu. Jde ruku v ruce se zájmem o ekologii, udržitelný rozvoj a zero waste. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zmírnit klimatickou změnu je omezení konzumace masa a mléčných produktů. Velkovýroba masa je totiž hlavním viníkem mizení amazonských pralesů. Vypálené a vykácené plochy slouží pro pěstování krmiva, jež putuje do velkochovů. A to nejen na americkém kontinentu. Dále je masný průmysl zodpovědný za enormní množství skleníkových plynů.[4]

I v drogerii a kosmetice mají vegan produkty své místo. Aby je bylo snadné v obchodě najít, jsou opatřeny certifikáty, které zaručují, že neosahují žádné živočišné složky – certifikát Vegan – nebo, že výrobky ani komponenty nebyly testovány na zvířatech – certifikát Leaping Bunny. K získání tohoto certifikátu je nutné dodržovat standardy certifikace, jako je prokázání, že žádná ze složek v průběhu celého výrobního procesu nebyla testována na zvířatech.[5] Mezi další označení, které označují, že kosmetika není testována na zvířatech patří i český certifikát CPK.

Pro oslavu dne veganství a etického přístupu ke všemu živému i celé planetě Vás chceme potěšit akční cenou na výrobky značky Soaphoria.

Proč zrovna Soaphoria?

Kosmetika a prostředky do domácnosti této značky se podrobily nezávislému certifikačnímu procesu Cruelty Free a dnes jsou hrdými nositeli certifikátu Leaping Bunny a značka se distancuje od krutosti na zvířatech. A nejen to. Firma se zajímá i o původ všech používaných surovin a preferuje lokální dodavatele, kontrolované zdroje a snaží se složení produktů stavět na veganském základu. Veganské produkty tvoří až 90 % nabídky. Pokud se však ve složení objeví med či včelí vosk jeho původ je čistě etický. A pro milovníky neotřelých přírodních vůní je Soaphoria určitě trefou do černého. Produkty pro ekologický úklid domácnosti této značky nabízíme v i čepované zero waste podobě. Kanystry od stáčeného zboží i všechny ostatní obalu jsou vratné!

A čím dále že u nás vegany či jen zvědavce a občasné býložravce potěšíme? V naší nabídce máme spoustu vegan friendly produktů – ať už jedlých či kosmetických. Stačí kliknout na heslo vegan a kouknout, zdali vám něco nepadne do oka.

Zdravému tělu i planetě zdar,

Brána ke zdraví

 

 

[1] Brown, Jessica. Are there Health benefits to going vegan? In: BBC.com [online] [cit. 29. 10. 2021] Dostupné z : https://www.bbc.com/future/article/20200122-are-there-health-benefits-to-going-vegan.

[2] National Health Systém. The Vegan Diet. Eat Well. [online] 23. 1. 2020 [cit. 29. 10. 2021] Dostupné z: https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/the-vegan-diet/.

[3]Česká veganská společnost. Výživa a zdraví. [online] [cit. 29. 10. 2021] Dostupné z:http://veganskaspolecnost.cz/vyziva/?gclid=Cj0KCQjwt-6LBhDlARIsAIPRQcK3oeNTKXyOXF0gQU41mgGq6cmRjM2ZLE6upK-aKt3j-HMoiU8tO9EaAmISEALw_wcB.

[4] Abelvik-Lawson. 10 tipů, jak jíst víc rostlinných potravin (nebo rovnou zkusit veganství) In: Greenpeace.org [online] 29. 10. 2021 Dostupné z: https://www.greenpeace.org/czech/clanek/12276/10-tipu-jak-jist-vic-rostlinnych-potravin-nebo-rovnou-zkusit-veganstvi/ , United States Envinromental Protection Agency. Global Greenhouse Gas Emissions Data. [online] [cit. 29. 10. 2021] Dostupné z: https://www.epa.gov/ghgemissions/global-greenhouse-gas-emissions-data.

[5] Leapingbunny. Leaping Bunny Programme. [online] [cit. 29. 10. 2021] Dostupné z: https://www.leapingbunny.org/leaping-bunny-logo.